Karadeniz Turunda Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi


    Karadeniz turları hepimizin bildiği gibi bol oksijen, yeşilin binlerce tonu, izlemeye doyamadığımız yaylaları ve birçok sayısız lezzetin olduğu herkesin ömründe bir defa bile olsa gezip görmesi gereken yerlerden. Karadenizin yüksek rakımlı yaylarında nefes aldığınızı hissedeceğiniz bir rota oluşturduk sizler için. Yanınıza yağmurluk almayı unutmayım :) Her durduğunuz yerde kemençe ve tulum sesi duyabilirsiniz gezerken herhangi bir yerden horon tepen bir grup çıkabilir.

    Bölgeye ortalama yılın 50 günü yağmur yağmıyor bu yüzden çok serin günüzleri tshirt ile gezseniz bile gece mutlaka üstünüze bir yorgan örterek uyuyorsunuz. Kahvaltıda yediğiniz herşeyin çok farklı bir lezzeti olduğunu fark edeceksiniz. Doğanın yaşattığı manzaralar ile ayrılmak istemeyeceğiniz bölgelerde zaman çok hızlı geçecek. 

    Sizler için bu şahane tura rehberlik etmek istedik ve eğer bir gün bizim misafirimiz olursanız sizlere rehberlik edeceğimiz bölgeleri gitmeden incemeleniz için bir Karadeniz Gezi Rehberi oluşturduk.

O halde başlayalım ;)

Amasra Kemere Köprüsü

    Karadeniz’in büyüleyici doğal bir güzelliğe sahip olan sayısız yerlerinden biri olan Amasra’da yer alan Amasra Kemere Köprüsü, artık ilçenin simgelerinden biri haline gelmiştir. Sağında ve solunda muhteşem bir deniz manzarasına sahip olan bu köprü Sormagil Mahallesi ile Boztepe-Zindan Mahallesi’ni birbirine bağlamaktadır. Önceleri tekneleri zarar gören balıkçıların tekne onarımlarının yapıldığı bu alan, daha sonra tekne turlarına açılarak turizmin canlanmasına büyük katkı sağlamıştır. Roma döneminde inşa edilmiş olan Amasra Kemere Köprüsü tarih boyunca Cenevizliler, Bizans ve Osmanlı’nın hakimiyetine geçmiştir. Önceleri altı çakıl taşları ile kaplı olan fakat zaman içerisinde deniz akımının sağlanmış olduğu köprü Amasra’nın hırçın dalgaları ve toprak kaymasının etkisiyle tahribata uğramaya devam etmektedir. Köprüde yakın zamanda büyük bir restorasyon çalışması yapılmıştır. Amasra seyahatiniz sırasında tarihi dokusunu hala korumayı başarmış olan köprüden uzun uzun manzara seyretmeyi ve bol bol fotoğraf çekmeyi ihmal etmeyin. Ayrıca seyahatinizin devamında köprüden geçerek kısa bir müddet yukarı tırmandıktan sonra burada yer alan kafelerde dürbün kiralayarak Tavşan Adası’ndaki tavşanları izleme olanağı da bulabilirsiniz.


Boztepe

Ordu şehri Boztepe’nin yamaçlarına serilmiştir. Denizden 450 metre yükseklikte olup, ilin tüm güzelliklerini, Karadeniz’in muhteşemliğini Boztepe’den seyretmek doyumsuzdur. İl merkezine 6 kilometre mesafede olup asfalt yolla ve dilerseniz teleferikle ulaşmak mümkündür. Yeme içme ve dinlenme tesisleri ile ormanlık piknik alanları mevcuttur.


Safranbolu

Yüzlerce yıllık bir süreçte oluşan Türk kent kültürünü günümüzde hala yaşamasını sağlayan Safranbolu evleri, önemli yapı taşlarından biri olup, aynı zamanda Safranbolu’nun en sembolik yapılarından biridir. Merkezde, 18. 19. ve 20. yüzyıllarda yapılmış yaklaşık 2 bin geleneksel Türk evi yer alıyor ve bunların çoğunun yasal koruma altında olduğu biliniyor. Bu evler ”Şehir” ve ”Bağlar” adı verilen iki ayrı kesimde bulunuyor. Yolları ve sokakları tamamen taş kaplı olan Safranbolu’da, evlerin avluları ve meydanları da taş kaplıdır. Bu taş kaplama tarzının; rutubeti aza indirmesiyle, sel sularına karşı dayanıklı olmasıyla ve ağaç köklerinin yeterli su almasıyla uygun bir yapıda olduğu biliniyor.


Hıdırlık Tepesi

Tarihi bir yer olan Hıdırlık Tepesi, muhteşem bir manzaraya sahip olduğu için Safranbolu’nun önemli yerlerinden biridir. Safranbolu’yu kuş bakışı seyredebileceğiniz en güzel tepelerden biri olan bu yer, aslında kente gelen Türklerin ilk yerleştikleri bir köydür. Daha sonralarda Hıdırellez kutlamalarının yapıldığı mekan haline dönüşen tepe, günümüzde ise turistik noktalardan biri haline gelmiştir.


Bandırma Vapuru

 Mustafa Kemal Atatürk'ü 9. Ordu Müfettişi olarak kurmayları ile birlikte İstanbul'dan Samsun'a getiren gemidir. Bandırma Vapuru'nun, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde önemli yeri vardır. Mustafa Kemal Paşa 9. Ordu Genel Müfettişi vazifesiyle ve mahiyeti ile birlikte İstanbul'dan Samsun'a Bandırma Vapuru ile gitmiştir. Mustafa Kemal Paşa, VI. Mehmed'in buyruğuyla Osmanlı Ordusu'nun dağıtılması sürecini denetleme ve asayiş için görevlendirilmişti. Bunun üzerine 18 silah arkadaşıyla birlikte Samsun yoluna koyulmuştur. Tabi Bandırma Vapurunun tarihçesi bu kadar kısa anlatılamaz Rehberlerimizin değerli anlatımlarıyla gemide yaşayacağınız heyacanı dizginlemek için bu kadar bilgilendirme yeter :)


Trabzon Ayasofya Camii

Günümüzde cami olarak kullanılmakta olan Trabzon Ayasofya Müzesi, Trabzon İmparatorluğu krallarından I. Manuel Komnenos zamanında (1238 – 1263) inşa edilmiştir. 1427 yılına tarihlenen çan kulesi kilisenin batısında yer almaktadır. Kilisenin kuzeyinde bulunan üç apsisli şapel kalıntısı ise daha erken bir döneme aittir.

Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon’u fethini takiben yapı, camiye çevrilmiş ve vakıf eser olmuştur. Ayasofya, yüzyıllar boyunca şehri ziyarete gelen seyyah ve araştırmacıların ilgisini çekmiştir. I. Dünya Savaşı yıllarında sırasıyla depo, hastane daha sonraları yine cami olarak kullanılmıştır.

1958-1962 yılları arasında Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Edinburg Üniversitesi’nin işbirliği ile restore edilmiş, freskler temizlenerek 1964 yılından sonra müze olarak ziyarete açılmıştır. Müzenin 25 metre batısında yer alan çan kulesinin yapımı 1426-27 yıllarına tarihlenmiştir. Kulenin yıldızları gözlemek, hatta astronomi dersleri vermek amacıyla kullanıldığını, bunun yanı sıra kulenin bir ihtimal deniz feneri olarak da kullanıldığı düşünülmektedir.

Geç Bizans kiliselerinin güzel bir örneği olan yapı, kare haç planlıdır ve yüksek bir merkezi kubbeye sahiptir. Nartex denilen giriş holüne sahip olan bina üç neflidir. Neflerden ortadaki beş köşeli, yanlardakiler ise yuvarlak bir apsisle son bulmaktadır. Natex’in üzerinde şapel vardır.

Yapının kuzey, batı ve güneyinde üç revaklı giriş bulunmaktadır. Kuzey ve batıdaki revak cephelerinde görülen geometrik geçmeli bezemeleri içeren madalyonlarla, batı cephesinde görülen mukarnaslı nişler Selçuklu işlemelerindeki özellikleri taşımaktadır. Binanın en görkemli cephesi güneyidir.

Yapının ana kubbesinin üzeri değişik tonozlarla örtülmüştür. Çatıya farklı yükseltiler verilerek kiremitle kaplanmıştır.Üstün bir taş işçiliğin görüldüğü süslemelerde hristiyan sanatının yanı sıra Selçuklu Dönemi İslam sanatının da etkileri görülmektedir

Önemli bir taş işçiliğine sahip olan bölümde, Adem’le Havva’nın yaratılışı kabartma olarak bir friz halinde anlatılmıştır.Uzungöl

Gökyüzünün mavisi, bembeyaz bulutlar ve yemyeşil ormandan oluşan bir manzara karşılar sizi Uzungöl ’de…

Uzungöl’ün berrak sularının karadeniz’e akışı gibi gökyüzünü içinize çekersiniz her nefeste. Trabzon’a 99 km ve Çaykara ilçesine 19 km uzaklıkta, deniz seviyesinden 1090 m yükseklikte bulunan Uzungöl, Şerah köyünün yerleştiği vadi yamaçlarından heyelan sonucu kayan toprak ve kayaların, haldizen deresinin önünü kapatmasıyla 1600’lü yıllarda oluştuğu rivayet olunan doğal bir göldür. Çevresinde oluşmuş olan yerleşim alanı da adını “Uzungöl” den alır.

Yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çeken Uzungöl’ün, turistik potansiyeli çok yüksektir. Göl ve Trabzon’un en yüksek Haldizen vadisi doğa yürüyüşü, kuş gözlemciliği, botanik amaçlı turların yanı sıra, daha yükseklerdeki dağların arasındaki göllere veya yakınlardaki Şeker su, Demirkapı, Yayla önü gibi doğal güzelliği yanında geleneksel Karadeniz mimarisinin özgün ahşap köy evlerinin gezilebileceği yaylalara geziler düzenleme olanağı vardır.

Haldizen Dağı 3.325 metre. Haldizen vadisinde, heyelan sonucu dere yatağının tabii baraj şeklinde kapanması sonucu oluşan göl, çevresindeki dik yamaçları ve yamaçları kaplayan ladin ormanları ile çekici bir peyzaj sergiler. Uzungöl su seviyesi bakımından mevsimsel olarak çok az farklılık gösterir. 1090 m yükseklikteki gölün yaklaşık olarak boyu 1000 metre, eni 500 metre ve derinliği ise 15 metre civarındadır. Gölde doğal alabalık yaşamaktadır.Karester Yaylası ( Garester Yaylası )

Karester dağının hemen arka yamacında kurulan bu yayla, hem yayla yaşamını merak edenler, hemde uzungöle tepeden bakmanın keyfini yaşamak isteyenler için en doğru adrestir.Karester tepesinin bir tarafı karadenizden uzungöle doğru uzanan solaklı vadisini görmekle birlikte, diğer tarafı da başından kar kalkmayan Kaçkar sıradağlarını görmektedir.Aynı zamanda uzungöle kurulması düşünülen teleferik projesi, uzungöl ziyaretçilerini bu yaylaya taşıyacaktır.


Borçka Karagöl

Karagöl, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde, Artvin’in Borçka ilçesi sınırlarında yer alan benzersiz bir doğa harikası. Artvin şehir merkezine 57 km, Borçka ilçe merkezine ise 27 km uzaklıkta olan Borçka Karagöl, Doğu Karadeniz Bölgesi’nin en bakir alanlarından biri. Deniz seviyesinden 1.500 metre yükselikte yer alan Karagöl, 19. yüzyılın başında bölgede yaşanan toprak kayması sonucunda oluşmuş. Klaskur Yaylası’nın (Aralık Yaylası) yanı başındaki etkileyici göl, etrafı dağlarla çevrili, yeşilin binbir tonunu görebileceğiniz, temiz havası ve yaban hayatıyla ziyaretçilerini stres ve şehir yaşamının tüm olumsuzluklarından uzaklaştırıyor.

2002 yılında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tabiat parkı statüsü verilerek koruma altına alınan Borçka Karagöl Tabiat Parkı, toplamda 368 hektarlık bir alanı kapsıyor. Zengin orman örtüsü ve flora çeşitliliği ile kamp turizminde öne çıkan Borçka Karagöl, son dönemde sosyal medya paylaşımları ile ismini sıklıkla duyuran doğal güzelliklerden biri.

Yöre halkının piknik ve dinlenmek amacıyla ziyaret ettiği Karagöl’ün yağmur ormanları ekosistemi ile benzerlik gösteren iklim şartları, Türkiye için benzersiz bir özellik sunuyor.

Yılın her dönemi yoğun yağış alan Karagöl Tabiat Parkında bölgeye özgü çok sayıda ağaç ve bitki türü ile etrafı yüksek dağlarla korunaklı olan kesimlerde ise zengin yaban hayatını gözlemlemek mümkün. Mevsim geçişlerinde rengarenk bir görüntü oluşturan Karagöl’ün eşsiz manzaraları fotoğraf severleri de cezbediyor.

Artvin sınırlarında iki farklı Karagöl bulunuyor. Borçka Karagöl ile Şavşat Karagöl sıklıkla birbiriyle karıştırılıyor. Göle 5 ile 10 km uzaklıktaki yakın çevrede ağırlıklı olarak köy pansiyonlarından oluşan konaklama alternatifleri bulunuyor. Dilerseniz tabiat parkının içerisindeki kamp alanında çadır kurma şansınız da var.Mençuna Şelalesi

Doğu Karadeniz’in en büyük şelalesi olan Mençuna Şelalesi, Artvin’in Arhavi ilçesinde bulunmaktadır. Şehri keşfetmeye gelen turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerden biri olan şelale, doğal güzellikleriyle ve mesire yerleriyle gören herkesin beğenisini kazanmaktadır. Mençuna Şelalesi’ni ziyaret ettiğinizde hem şelalenin çevresini keşfedebilir hem de bu doğa harikası eşliğinde güzel bir piknik yapabilirsiniz. Şelaleye ulaşılan yolda her yıl çalışmalar yapılıp yol yenilenmektedir. Şelalenin yakınında bulunan İkizköprü 18. yüzyıl Osmanlı eseridir ve 2003 yılında Karayolları tarafından restore edilmiştir. Mençuna Şelalesi, Artvin gezinizin en güzel parçalarından birini oluşturacak.Ayder Yaylası

Kaçkar Dağları manzaraları sunan Ayder, deniz seviyesinden 1350 metre yükselikte bulunan, yayla olarak anılan; ama aslında yayla olarak kullanılmayan bir bölge. Bölge halkı burayı yaylalara gidiş ve dönüşte dinlenme amacıyla kullanırmış.

Ayder, tertemiz ve lezzetli suları ile çok ünlü. Osmanlı döneminde buradaki suların güzelliği kayıtlara geçmiş ve ünlü Ayder kaplıcalarında şifa bulmak isteyen birçok kişi buraya gelirmiş.

Ayder Yaylası, 1987 yılında Bakanlar Kurulu tarafından “Turizm Merkezi” olarak ilan edildi. Bu yıla kadar daha çok bilenlerin gittiği bir yerdi, şimdilerde herkes biliyor. Özellikle tatil sezonlarında burası çevre illerden ve yurt dışından gelen turistlerle doluyor.

Ayder Yaylası çevresinde gezilecek birçok doğal güzellik var. Bunların en ünlüsü olan Fırtına Deresi, yemyeşil manzaraların yanı sıra meraklıları için rafting yapma imkanı da tanıyor.


Şenyuva Köprüsü

Rize-Çamlıhemşin’in tarihi eserlerinden biri olan ve kullanılmaya devam eden Şenyuva Köprüsü, bulunduğu bölgenin en eski köprüsüdür. Eski adı Çinçiva olan köprü tek kemerli bir yapıya sahiptir. Fırtına Deresi üzerinde bulunur ve doğu-batı doğrultusunda uzanır. Yöre halkına göre köprünün kitabesi 1946 yılında bir selde kaybolmuştur. Kitabede yazan tarihin ise 1699 olduğu bilgisi yine yöre halkı tarafından söylenmekte. Dere seviyesinden 15-20 metre yükseklikte bulunan köprünün toplam uzunluğu 40 metre. Çamlıhemşin’in yeşil doğası arasına gizlenmiş olan bu eski tarihi yapı, Karadeniz turunuzun en güzel noktalarından biri olabilir.


Zilkale

Zil Kale, bölgenin en önemli eserlerinden birisidir. I. derece Arkeolojik sit alanı içerisinde bulunan kale, Çamlıhemşin’e 12 km uzaklıkta bulunan Fırtına Deresi’nin yamaçları üzerine kuruludur. Kesin yapım tarihi bilinmeyen kale, 8 burç ve 1 gözetleme kulesinden oluşmaktadır. Kalenin deniz seviyesinden 750 metre yükseklikte, dere yatağından ise 100 metre yükseklikte oluşu stratejik önemini arttırmakta, doğal bir savunma hattı oluşturmaktadır. Kalenin vadiye hâkim oluşu beraberinde mükemmel manzaraları da getirmektedir.

Tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmese de Trabzon İmparatorluğu döneminde Kommenoslar ya da yerli lordlar tarafından yapıldığı düşünülmektedir. Kale bütün dönemlerde askeri amaçlarla kullanılmıştır. Bunun nedeni Kalenin, Kale-i Bala, Ciha Kale gibi kalelerin ve sonu İspir olan orta çağ kervan yolunun güvenliğini sağlıyor oluşudur. Osmanlı Devleti’nin feth girişimleri sonucunda kaleye “Kale-i Zir” adı verilmiştir. 2008 yılında restorasyon çalışmaları başlamış, 2011 yılında ise bitmiştir.Palovit Şelalesi 

Rize Çamlıhemşin’de gerçekten gitmeyenlerin pişman olacağı derecede harika bir yer olan palovit şelalesinden bahsedeceğiz.

Palovit Şelalesi, Türkiye’mizin Rize ilinde Çamlıhemşin ilçesinde bulunan bir şelaledir. Palovit Şelalesi 15 metre yüksekten akmaktadır. Rize’de bulunan debisi en yüksek şelalelerinden biridir. Şelalenin Kaynağı ise Palovit Deresi’dir. Palovit Şelalesi Kaçkar Dağları Millî Parkı sınırları içerisinde yer almaktadır. Şelale içinde piknik vb yapabilceğiniz bir alan bulunmuyor. kamelya oturma alanları vb gibi şeylerde bulunmuyor. Palovit şelalesine giderken Zilkalenin yanından da geçiyorsnuz. giderken planlarınıza zilkaleyide dahil edebilirsiniz.Şimşir Ormanları

Şimşir Ağacı; Şimşirgillerden olup yaprakları hep yeşil kalan bir süs bitkisidir. Şimşir ağaçları dünyada en sağlam ağaç olarak da bilinir. Şimşir kaşık ve tarak yapımında kullanılır. Bahçelerde süs bitkisi olarak da yetiştirilir. Çoğunlukla sık dallı bir çalı, bazen 10 metreye kadar boy salan bir ağaçtır. Çiçekleri yeşilimsi sarıdır. Meyvesi ve yaprağı mersine benzer. Yaprağının tepesi siyahtır. Bu ağacın kerestesinden de faydalanılır.

Türkiye'nin tek yaşlı Şimşir Ormanı olan Dünya Doğayı Korum Vakfı(WWF) korum altına alınması gereken 200 ekololjik bölge arasında gösterilen Rize'nin Çat vadisi'ndeki şimşir ağaçları koruma tehlikesi ile karşı karşıya.Bunun sebebi ise Sibiryadan ithal edilen kömürün nakilyesi sırasında mantar hastalığının çevreye yayılıp ağaçlara zarar verdiği belirlendi.Pokut Yaylası

Çamlıhemşin’e 15 km mesafedeki Pokut, Fırtına ve Hala derelerinin oluşturduğu vadi arasında bulunan Sal-Hazindağ yayla dizisinin ilkidir. Doğa yürüyüşü yapmak, fotoğraf çekmek ve dinlenmek için ideal bir ortama sahip olan yayla, zengin biyolojik çeşitliliğinin yanısıra özgün mimarisiyle de dikkat çeker. Sisli manzaraları ve otantik ahşap evleri Pokut’a masalsı ve otantik manzaralar sunar.

Yaylada pansiyon olarak hizmet veren yayla evlerinde konaklama imkânı bulunmaktadır. 15 dakika uzaklıktaki Sal Yaylası’na buradan geçilebilir. Bu yayla özellikle Ağustos ayında gelen yaylacılarla Ekim ayına kadar hareketliliğini korumaktadır. Pokut’a ulaşım için Samistal-Kavron-Maçkun Boğazı güzergâhı kullanılırsa doğal yaşlı ormanlar ve kaynak sularıyla bezeli gizemli bir parkur tercih edilmiş olur.

Sal Yaylası

Çamlıhemşin İlçesine 23 km uzaklıkta bulunan 2002 m. rakımlı Sal, geleneksel ahşap evleri, otantik yapısı ve manzarasıyla görülmesi gereken yaylalardandır. Pokut Yaylası’na 15 dakikalık yürüyüş mesafesindedir. Çamlıhemşin’in Çinçiva Köyü halkı tarafında kullanılan yayla, Temmuz ayından itibaren yaylacılarla dolar. Açık havalarda yayladan Kafkas Dağları’nı ve Karadeniz’i izlemek mümkündür. Konaklamak için yayla evleri kullanılabilir veya kamp yapılabilir.


Avusor Yaylası

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde yer alan Avusor Yaylası, çoğunlukla Lazların yaşadığı bir yayla olma özelliği taşıyor. Ayder Yaylası’ndan Kavrun Yaylası’na giderken ilk sola saptığınızda, Avusor Yaylası yoluna girmiş oluyorsunuz. Avusor Yaylası’nın aşağıdaki kısmı, ahşap ve genellikle taş evlerden meydana geliyor. Bu bölümde yaklaşık olarak 50 adet ev yer alıyor. Avusor Yaylası’nın yukarı kısmında da yine 50 civarında ev mevcut. Ancak buradaki evler, çığ tehlikesinden dolayı bir insan boyundan kısa olacak şekilde inşa edilmiş. Evler, soğuğa karşı tezekle örtülmüş. Kemerli Kaçkar Dağları’nın alt yerleşkesi olan Avusor Yaylası, aynı ismi taşıyan Avusor Gölü’yle de ünlü bir yayla. Olur da bir gün yolunuz Rize’ye düşerse eğer, Avusor Yaylası’nı da görmeyi ihmal etmeyin. Huser Yaylası

Karadeniz bölgesinde Doğu Karadeniz bölümünde yer alan Rize ili, yemyeşil yaylaları ve geniş ormanları ile yeşilin her tonuna sahip bir ilimizdir. Özellikle bahar ve yaz ayları turistlerin ilgisini çeken bu yemyeşil ilimiz, sahip olduğu geniş yayları ve eşsiz manzaraları ile ziyaretçilerine harika bir deneyim yaşatmaktadır.

Adından sıkça söz ettiren ve oldukça ünlü olan yaylardan biri de Huser yaylasıdır. Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunan Huser yaylası, Rize’nin en meşhur yaylalarından birisidir. Kaçkar dağlarının eşsiz manzarasını izleme keyfi sunan Huser yaylası, sahip olduğu manzara ile onlarca yerli yabancı turistin ilgisini çekmektedir. Tertemiz havası ile birlikte yeşilin her tonuna sahip olan Huser yaylası, doğa severlere eşsiz bir deneyim sunmaktadır.

Rize’nin en gözde yaylalarından biri olan Huser yaylası, eşsiz doğa manzarası ve tertemiz havası ile ziyaretçilerini adeta büyülemektedir. Rize’nin en yüksek rakımlı yaylası olan Huser, 2400 metre rakıma sahiptir. Yüksekliği ile bulunduğu konumdan diğer tüm yaylaların da manzarasına sahip olan Huser, bu noktada oldukça eşsiz bir deneyim sunmaktadır. Kesintisiz bir manzaraya sahip olan Huser yaylası, yeşilin her tonunu gözler önüne sermektedir.

Huser yaylasının en önemli özelliklerinden birisi de ansızın oluşan bulut denizidir. Ziyaretçilerin birçoğu ayakları yerden kesen bulut denizini yakalamak ve eşsiz manzaranın tadını çıkarmak için Huser yaylasını ziyaret etmektedir. Genellikle ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde yağışlı günlerde ortaya çıkan bulut denizi, eşi benzeri olmayan bir görüntü ile gören herkesi etkilemektedir. Son dönemde oldukça popüler olan ve adıyla özleşen Huser yaylasının bulut denizi, sosyal medyada oldukça sık şekilde paylaşılmaktadır. Doğa severlerin yanı sıra fotoğraf tutkunlarının da ilgisini çeken bulut denizi, gün batımı ve gün doğumunda tüm ziyaretçilerine hayran olunacak manzaralar sunmaktadır.Elevit Yaylası

Çamlıhemşin’e yaklaşık 55 km mesafede yer alan ve 1800 metre yüksekliğe sahip olan Elevit Yaylası, tipik Karadeniz evlerine ev sahipliği yapmaktadır. Çoğunlukla yaz döneminde yaylacılık yapanlar tarafından ziyaret edilen yayla, sahip olduğu asfalt yol sayesinde çevre yaylalara oranla oldukça kolay bir ulaşıma sahiptir. İçerisinde köy bakkalı, bal satan minik ve turistik dükkanlar ve kahvehane bulunan bölge, ziyaretçilerin yayla seyahati sırasında mutlaka uğraması gereken yerlerin başında gelmektedir. Özellikle yaz aylarında farklı bir canlılığa bürünen Elevit Yaylası’nda, ağustos aylarında şenlikler yapılmaktadır. Bu nedenle yayla horonlarıyla ünlü olarak tanınmaktadır. Hatta yalnızca bu bölgeye horon oynamak için gelen halkın oranının %90 olduğu söylenmektedir. Yaylaya yakın konumda konaklama imkanı bulunmaktadır. Bölgede Karadeniz’e özgü yabani hayvanlara ve dağ keçisine rastlanmaktadır. Bölgenin tipik evlerine ve yaşam şekline tanık olabileceğiniz Elevit Yaylası’nı, özellikle Ayder Yaylası, Pokut Yaylası ya da Huser Yaylası gibi turistik yaylaların ardından mutlaka ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.Sümela Manastırı

Trabzon'da tarihi manastır denilince şüphesiz ilk akla geleni Sümela Manastırı. İnsan hayret ediyor ta buralara bunu nasıl inşa etmişler diye. Upuzun bir merdiveni tırmandıktan sonra Sümela Manastırı'na ulaşabiliyorsunuz. Yol yorucu. Ancak hem kelimenin tam anlamıyla hem de mecazi anlamıyla nefes kesen türden bir yoruculuk.

Halk arasında Meryem Ana olarak da anılan Sümela Manastırı, Trabzon'un Maçka ilçesindeki Altındere Köyü'nde yer alıyor. Yüksek dağlardaki bu manastır, Bizans İmparatoru I. Theodosius dönemindeki iki rahip tarafından kurulmuş.

Manastırı yaz (09.00-19.00) ve kış (08.00-16.00) dönemleri ziyaret edebilirsiniz. Puslu bir havada buraya gelmek bayağı etkileyici olabilir.

Sümela Manastırı'na varmadan önce Altındere Milli Parkı'na giriş için de bir ücret talep ediyorlar. Altındere Milli Parkı için 10 TL giriş ücreti isteniyor. Toplamda 50 TL ödemeniz gerekiyor. Müze kartınız var ise sadece vadiye giriş ücretini ödeyip ücretsiz içeri geçebilirsiniz.Trabzon Atatürk Köşkü

1913 yılında yaptırılan Trabzon Atatürk Köşkü, bodrumu ile birlikte dört katlı bir yapı. Üçüncü katta bulunan büyük oda, Atatürk’ün yatak odasıydı. Ulu Önder Atatürk, Sonbahar Gezisi adıyla Trabzon’a gelmiş ve bu ziyaretinden sonra bu köşk, Trabzon Belediyesi tarafından kendisine hediye edilmiş. Bu olaydan sonra köşk, Trabzon halkı tarafından Atatürk Köşkü olarak tanınmaya başlamış. Trabzon Atatürk Köşkü’nün önemi ise Atatürk’ün bütün mal varlığını devlet hazinesine bağışladığını noter huzurunda bu evde tescil ettirmesine dayanıyor. Atatürk’ün ölümünün ardından Trabzon Belediyesi tarafından müzeye dönüştürülen Atatürk Köşkü’nün girişinde, Atatürk’ün Trabzon’a ilk gelişlerinde yaptığı konuşmanın tam metni, Atatürk’ün hayatına ve Trabzon ziyaretlerine ait fotoğraflar sergileniyor. Bununla birlikte Atatürk’ün mal varlığını devlet hazinesine bağışladığını tescil eden imzayı attığı koltuk da yine müze içerisinde bulunuyor. Çiçekli geniş bahçesiyle Trabzon’un en güzel evlerinden biri olan Trabzon Atatürk Köşkü’nün içerisinde, Atatürk’ün yatak odası, banyosu, yaver odaları ve çalışma salonu da yer alıyor. Eğer yolunuz Trabzon’a düşerse, Trabzon Atatürk Köşkü’nü de mutlaka ziyaret edin.Amasya Müzesi

       Geç Neolitik Erken Kalkolitik Çağ'dan itibaren Tunç Çağı, Hitit, Urartu, Frig, İskit-Kimmer, Pers, Pontus, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı Dönemlerine ait birçok medeniyetin eserlerini bir arada görmek mümkündür.

        İlhanlıların Anadolu hakimiyeti döneminde Amasya'da nazırlık ve emirlik yapmış kişilere ve yakınlarına ait mumyaların bulunduğu bölüm, müzenin en ilgi çeken yeridir. Ayrıca Amasya Müzesi koleksiyonu içerisinde yer alan Roma Dönemine ait Elmalı Mozaik, kendi eser grubu içerisindeki nadir örneklerdendir. Bu mozaiğin üzerinde yer alan elma ağacı, meşhur misket elmasıyla özdeşleşmiş Amasya'da 1700 yıl öncesinde de elmanın önemli bir meyve olduğunu bizlere göstermektedir.Veee sizler için hazırladığımız 5 gece 7 süren bir karadeniz programını nasıl verimli ve dolu dolu gezilir anlatmaya çalıştık. Bu tarz turlarda gezerek yolculuk yapıldığı için açıkçası uçaklı programlara göre 3-5 yer daha fazla görme imkanınız olabilir. İnanılmaz hatıralar biriktirdik, harika fotoğraflar çektik, hem kültürel olarak bir gezi hem de eğlenceyi bir arada yaşadık. Çay fabrikalarından alışveriş yaptık. Fındık fabrikalarından lezzetli ürünler aldık. Ekmeği ile salçası ve terayağı ile dönüyoruz. Otobüsümüz mis gibi vakfıkebir ekmeği kokarken hepimizin yüzünde buralardan gidiyor olmanın burukluğu var.

Tekrar'dan İzmir Gezi Fırsatları Misafiri olmak için sağlıcakla kalın...